Enmarka

SSS / Barkod Üyelik Başvuru İşlemleri Sıkça Sorulan Sorular

SSS / Barkod Üyelik Başvuru İşlemleri Sıkça Sorulan Sorular

TOBB Sıkça Sorulan Sorular Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği SSS

TOBB GS1 Türkiye’ye üyelik başvurusu ürün bazında mı yapılır?

Hayır. TOBB GS1 Türkiye’ye başvuru firma bazında yapılır. Üyeliğe kabul edilen firmaya verilen GS1 Firma Numarası ile üye firma 999, 9999 veya 99999 çeşit ürününü barkodlayabilir.

Üyelik başvurusu için gerekli belgeleri ve ödenecek ücreti nereden öğrenebilirim?

TOBB Türkiye Üyelik Başvuru İşlemleri gereken gerekli belgeler burada

TOBB Türkiye Üyelik Başvurusu için ödenmesi gereken ücretler burada

Başvurum ne kadar sürede sonuçlanır?

Başvuru için istenen belgeler, eksiksiz olarak ulaştığı takdirde 3, 4 veya 7 iş günü içerisinde işleminiz sonuçlanır.

Başvuru için bizzat gelmek gerekli mi, posta veya kargo yolu ile başvuru belgelerimi gönderebilir miyim?

Başvuru belgeleri TOBB GS1 Türkiye’ye şahsen, posta ya da kargo yolu ile ulaştırılabilir.

Üyelik aidatımı nasıl ödeyeceğim?

TOBB GS1 Türkiye Görev ve Çalışma Esasları Talimatına göre üye firmalar, üyeliklerinin devam etmesi için, üyeliklerinin başladığı yıl hariç, her yıl TOBB GS1 Türkiye’ye üyelik aidat bedellerini ödemekle yükümlüdürler. Bu yükümlülük firmaların üyelik için TOBB GS1 Türkiye’ye verdiği noter onaylı Taahütnamede de belirtilmektedir.

Her yıl aidat döneminde (Eylül-Ekim ayları), o yıla ait üyelik aidat miktarı üye firmaya posta yoluyla bildirilmektedir. Aidat bildirimlerinin ulaşabilmesi için üye firmaların yaptıkları adres değişikliklerini TOBB GS1 Türkiye’ye bildirmesi gerekmektedir.

Aidatlar aylık olarak mı yıllık olarak mı ödeniyor?

TOBB GS1 Türkiye üyelik aidatları yıllık olarak ödenmektedir.

Yıllık üyelik aidatı ödenmezse ne olur?

Aidat ödemesi zamanında yapılmadığında firma, borcunu gecikme faizi ile birlikte ödemekle yükümlüdür. Aksi takdirde TOBB-GS1 Türkiye tarafından firmaya tahsis edilmiş GS1 Firma Öneki iptal edilir ve firma hakkında hukuki işlem başlatılır.

Aidatlar ve sisteme giriş ücretleri neye göre belirleniyor?

Aidatlar ve sisteme giriş ücretleri giriş ücretleri TOBB Yönetim Kurulu kararı ile belirlenmektedir.

TOBB GS1 Türkiye’den aldığım GS1 firma numaramı başka bir firmaya devredebilir miyim?

TOBB GS1 Türkiye üyelerine tahsis edilen firma öneklerinin başka gerçek veya tüzel kişilere kullandırılmasına izin verilmemektedir. Ancak TOBB-GS1 Türkiye üyeleri, şirket statü değişiklikleri (örneğin şahıs şirketinden limited şirketi statüsüne geçme) veya marka devirleri durumlarında, TOBB GS1 Türkiye tarafından firma numarasının devrine onay verilmesi halinde üyeliklerini devredebilirler.

GS1 tescil belgemi kaybettim, yenisini alabilir miyim?

TOBB GS1 Türkiye’ye bu isteğinizi belirten bir yazı ile başvurmanız halinde tescil belgeniz adresinize tekrar gönderilir.

Adres ve unvan değişikliğinde ne yapmalıyım?

TOBB GS1 Türkiye üyesi olan her firma, üyeliği devam ederken adres ve ünvan değişikliği yapmış ise adres ve ünvan değişikliğini gösterir Ticaret Sicili Gazetesini bir yazı ile TOBB GS1 Türkiye’ye iletmelidir.

Piyasadan çekilen bir ürünün numarasını yeni bir ürüne verebilir miyim?

Bir ürünün piyasadan çekilmesine karar verildiğinde, bu ürünün barkod numarası 4 yıl (48 ay) boyunca başka bir ürün için kullanılamaz. Bu süre tamamlandıktan sonra aynı numara başka bir ticari ürün için kullanılabilir. Numaranın kullanılamayacağı 4 yıllık süre, ürünün dağıtım kanalına sunulduğu son tarihten başlayarak hesaplanır. Tekstil ürünlerinde ise bir ürüne verilen numara 30 ay sonra yeniden kullanılabilir.

Ürün üzerindeki barkod numarasından ilgili firmanın bilgilerine ulaşabilir miyim?

http://gepir.tobb.org.tr adresinden barkod numarası ile sorgulama yaparak ürüne numarayı veren firma bilgilerine ulaşılabilir. Bu bilgiler, ürüne numarayı veren firmanın ürünün marka sahibi, üreticisi, dağıtıcısı ve perakendeci olabileceği göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir.

Mevcut durumda GS1 sistemine üye olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

http://gepir.tobb.org.tr adresinden sisteme üyelik ve firma bilgisi sorgulanabilir.

Okunamayan barkodlar için nereye başvurulur?

TOBB GS1 Türkiye’ye başvurularak barkodun okunamama nedeni ücretsiz olarak tespit edilir ve barkod doğrulama raporu verilir.

Barkod numaralarımı atadıktan sonra ürünlerimin üstüne nasıl bastırabilirim?

Ürün numarasının verilmesi işleminden sonra bu tanımlama numarasının, ürün paketi üzerinde barkod ile simgelenmesi gerekmektedir. Az sayıda barkoda ihtiyacınız varsa barkod basım işlemini lazer veya termal yazıcılar ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak, eğer bir ürünün barkodu çok sayıda basılacak ise en ucuz ve en kolay yöntem barkod master filmi edinmektir. Bunun için www.gs1.tobb.org.tr adresinden TOBB GS1 Türkiye’nin yayınladığı Master Film Üreticileri listesindeki firmalara başvurabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.