Enmarka

Erkekleri utandıran sorun…

Erkekleri utandıran sorun…

Erkeklerinin korkulu rüyası haline gelen büyük meme probleminin cerrahi veya yağ emme ameliyatı ile tedavi edilebildiği belirtildi.

Jinekomastinin erkekte meme dokusunun büyümesi ve belirginleşmesi olduğuna dikkat çeken Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Evren Tevfik İşçi, “Memelerin hafif belirginleşmesinden, cildinde genişleyip memenin, kadın memesi görünümü alması ve hatta sarkmasına kadar uzanan geniş bir deformasyon yelpazesi vardır. Jinekomasti hayatın her döneminde görülebilir. Çoğunlukla hastalarda jinekomastiye sebep olacak bir hastalık ya da hormonal bozukluk bulunamaz. Ancak hastanın gerekli hormon tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır. Bunun yanısıra bazı ilaçlar, karaciğer böbrek hastalıkları, çeşitli tümörler de jinekomastiye neden olabilir” dedi.

İLERİ YAŞTA AŞIRI KİLO SÜRECİ HIZLANDIRIYOR

Ergenlikte ve özellikle kilolu olan erkeklerde meme dokusunun da büyüyebildiğinin gözlendiğine işaret eden Dr. İşçi, “Erkeğe özgü hormonlar yağ dokusu içerisinde kısmi dönüşüme uğrayarak memeyi büyüten hormonlara dönüşmekte ve yağ dokusu fazla olan erkeklerde bu hızlanmaktadır. Meme dokusu hücrelerinin hormonlara daha hassas olduğu bireylerde meme dokusu büyüyebilmektedir. Ergenlik dönemi bedenin çok yoğun fiziksel ve ruhsal değişim geçirdiği bir dönemdir. Erkekte böyle bir dönemde feminen görünüşlü memelere sahip olmak kaygı verici utandırıcı olmaktadır. Herhangibir hastalık belirtisi olmasa da ergenin hayatını derinden etkileyebilmektedir. Bu durumda bir plastik cerrrahi uzmanına başvurmak gerekir. Doktorunuz gerek görürse kan tetkikleri yapabilir ve görüntüleme tetkikleri isteyebilir. İleri yaşlarda da aşırı kilo alımıjinekomastiye sebep olabilir. Durum böyle olsa da hastalık riski ileri yaşla arttığından jinekomastiye sebep olabilecek diğer hastalıklar atlanmamalıdır” diye konuştu.

“BÜYÜK MEME KADAR DEĞİL”

Meme dokusu artmasa bile memelerde yağ birikiminin erkeklerde meme büyüklüğüne sebep olabildiğine değinen Dr. İşçi, rahatsızlığın tedavisi hakkında şu bilgileri verdi: “Bu durum lipomasti olarak adlandırılır. Jinekomastide ve lipomastide ana tedavi seçeneği cerrahidir. Genellikle kilo verilse spor yapılsa bile meme büyümesi gerilememektedir. Günümüzde jinekomasti tedavisinde denenen ve kısmi başarı elde edilen ilaçlar vardır ancak bu ilaçların çeşitli yan etkilerinin bulunması kullanımlarını sınırlandırmaktadır. Memedeki yağ oranı yüksek ve meme dokusu büyük değilse sadece yağ emme ameliyatı ile tedavi yapılabilir. Ancak gerçek jinekomastide meme dokusunun da cerrahi yöntemle alınması gerekir. Özellikle ergenlerde ve genç erişkinlerde hem meme dokusunda hem de bunun etrafındaki yağ dokusunda artış olmaktadır. Günümüzde çok ufak kesilerden girilerek hem liposuction yapılabilmekte hem de aynı ufak kesiden uygun teknikle meme dokusu da alınabilmektedir”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.